Хочете купити вишиванку – маєте знати її історію!

Хочете купити вишиванку – маєте знати символіку, яку на себе одягатимете. До кожної сорочки ми даємо пояснення вишитих символів. А тепер вирішили розширити пояснення і заглибитися в регіональні традиції вишивки.

Українці здавна прикрашають свій одяг вишивкою. Зараз національний вишитий український одяг став популярним і за межами країни. Якщо ви хочете купити вишиванку – чоловічу, жіночу чи дитячу вишиванку, обрати буде нелегко. Вишитий одяг відрізняється і орнаментами, і кольором, і формою, і технікою вишивки. Якщо ж хочете міцніше відчути зв’язок із батьківскою землею – замовляйте вишиванку, виконану за традиціями вашого регіону.

Полтавська вишивка є найскладнішою в Україні, вона налічує 180 технік. Найчастіше мережки виконуються виключно білим кольором. Узор формується за рахунок протиставлення ажурних дірочок та білих настилок узору, що виконуються різною технікою виколювання, вирізування та вишивання «білим по білому».

Полтавська вишивка
Полтавська вишивка

Вишивка Чернігівщини має свій унікальний стиль: дрібні стібки створюють враження, що орнаменти вишиті бісером. Візерунки мають геометричний орнамент переважно білого кольору з украпленням чорного та червоного.

Внаслідок історичних обставин на вишивці східної частини України відобразилися загальні риси багатьох регіонів нашої держави. Характерні рослинні, геометризовані та геометричні орнаменти. Вишивка виконується грубою ниткою, переважно в одному кольорі (червоними, червоно-чорними, білими нитками).

На Буковині, крім геометричних та рослинних мотивів, використовуються зооморфні, які вишиваються гладдю бо дрібним хрестиком шовком, вовною, бісером, срібними чи золотими нитками, металевими лелітками.

Вишивка Волині
Вишивка Волині

Візерунки вишивок Волині геометричні, чіткі і прості. Композиції утворюються з ритмічного повторювання ромбів, ламаних ліній, восьмикутних зірок. Основний колір – червоний, іноді додавали чорну або синю нитку.

Вишивкам центральних районів України властивий рослинно-геометризований орнамент із стилізованими гронами винограду, цвітом хмелю, восьмипелюстковими розетками, ромбами, квадратами. Основні кольори – білий та червоний, що відтінені чорним. Трапляється також жовтий колір, зрідка сірувато-блакитний.

Великій кількості вишитих виробів Півдня України притаманний барвистий рослинно-квітковий орнамент. Одним з домінантних мотивів вишивок є троянда – символ краси, що нагадує сонце. Орнамент з трояндами відображав нескінченний сонячний рух з вічним відродженням.

Вишивка Поділля
Вишивка Поділля

На Дніпропетровщині та у Запоріжжі широко розповсюджена орнаментація з пишних рослинних форм: гілки з квітами, дерево-квітка, вазон-квітка. Малюнок наносили по вільному контуру. Поле квіток та листків заповнювали «штапівкою». Найулюбленіший мотив – «Дерево життя» жовто-брунатного кольору з малиновими, синіми, зеленими вкрапленнями та багато дубового листя.

Гуцульська вишивка
Гуцульська вишивка

Для вишивки Поділля часто використовували декілька технік та видів швів – хрестиком, гладдю, ручним швом. Улюблені мотиви орнаментів геометрично-рослинні, завжди великих форм із щільно зашитим тлом. В якості головного використовується один колір, але дрібні деталі вишивають різними.

Гуцульські вишивки справляють враження коштовної інкрустації. Візерунки відрізняються багатством кольорових сполук, здебільшого червоного з жовтим та зеленим. Складний геометричний орнамент створюється з прямих, ламаних, хвилястих ліній та їх перетинання. Типовим є густе заливання тла завдяки заповненню площини хрестами, ромбами, розетками.

Вишивкам Закарпаття притаманний мотив «кривуля» у різних техніках виконання. Переважає техніка вишивання хрестиком, часто використовують вирізування і гаптування. Кольорова гамма вишивок широка: червоне поєднується з чорним (при цьому виділяється один колір – чорний або червоний), поширені як білі, так і багатоколірні орнаменти.

У народній вишивці Львівщини використовуються різноманітні типи узорів та кольорів. Характерна особливість – білий фон геометричного орнаменту вишивок не заповнюється, що надає барвистим візерункам прозорості та легкості.

Сподіваємося, тепер ви точно знаєте як обрати та купити вишиванку, яка вам потрібна!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *