Чи знаєте ви історію вишиванки?

Чи знаєте ви історію вишиванки? - Свій Магазин

Вишиванки – це не просто сучасна мода чи дизайнерський винахід. Це традиційний одяг слов’ян ще з дохристиянської епохи. Згадки про білі сорочки з вишитим червоно-чорним орнаментом (основний та найпопулярніший вид вишивки) доходять до нас з найдревніших часів.

З давніх давен українці, поляки, чехи, хорвати, білоруси, литовці, словаки і навіть німці ходили в вишитих сорочках, подібних до сьогоднішніх. Тоді такі сорочки були звичайним повсякденним одягом. В орнаментах вишивки закладалася різна символіка, своєрідний генетичний код, який передавався від батька до сина. В кожного слов’янського роду були свої візерунки та символи. Деякі з них дійшли до наших часів і збереглися на території України та деяких інших європейських країн.

Вишивали не тільки сорочки, вишивали також рушники, фіранки, сукні, хустки, скатерки, простирадла. Цікаві факти, пов’язані з вишивкою, збереглися у народних приказках та прислів’ях. Наприклад, чи знаєте ви, звідки пішов вислів «своя сорочка ближче до тіла»? Справа в тому, що в деяких регіонах на весілля юнаки одягали дві сорочки – ту, яку вишила мати, а поверх неї – ту, яку вишила кохана дівчина.
Вишивана Україна - Свій Магазин

 Історичний факт, що вишивка на території України існує ще з часів антів – предків слов’ян. Деякі елементи українських орнаментів співпадають з малюнками, що прикрашали знайдений посуд часів трипільської культури. Відслідкувати ж точну дату виникнення вишивки на території України неможливо. Серед вчених також є думки, що вишивку на нашу землю принесли індо-іранські племена скіфів та сарматів, або (чи разом з тим?) вікінги із Скандинавії.

Про сорочки із вишивкою писав також Геродот та арабські літописці. Неподалік Черкас археологами були знайдені срібні фігурки людей, які датуються 400-500 роками нашої ери, з орнаментами подібними до сучасної вишивки. Італійський мандрівник Жильбер де Лануа, який бував на території України в 1412 та 1421 роках, писав про традиційний одяг місцевого населення з частим використанням вишивки.

Орнаменти і символи мають особливе значення у вишивці. Всі візерунки на одязі та рушниках вишивалися згідно давніх слов’янських вірувань – тому й досі ми в орнаментах часто зустрічаємо класичні слов’янські руни-обереги. Крім класичних візерунків, тісно пов’язаних із слов’янською міфологією, з часом майстерність вишивки еволюціонувала та набула нових рис, різноманітних кольорів та візерунків.

Сьогодні українська вишивка, з її більш ніж тисячолітньою історією, лишається основним традиційним елементом та важливою складовою нашої культури. Вона модна й актуальна не лише в Україні, а й далеко за її межами. Якщо ж у вас досі немає вишиванки – ми з задоволенням допоможемо обрати її. У нас ви можете замовити вишиванку на будь-який смак: жіночі, чоловічі, можемо на замовлення виконати дитячі, є в нас і ручна й машинна вишивка, натуральні тканини – льон, домоткане полотно. До кожної вишиванки ми надаємо детальний опис вишитого узору, щоб ви знали що будете носити на собі. Кожну сорочку виготовляємо індивідуально для замовника, за особистими розмірами. Ми робимо свою справу з любов’ю, тож ви не пошкодуєте про свій вибір!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *